Konya'dan Yemen'e İlk Yardım Heyeti Ulaştı

Konya'dan Yemen'e İlk Yardım Heyeti Ulaştı
yazdır
paylaş
yorumlar
yorum ekle
 

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bu Konu 6-Numaralı Katagoride -
Eklenme Tarihi : 2019-02-12 - 11:21 - Bu haberi 3028 kişi okudu.


Ribat İnsani Yardım Derneği Yemen'de yardımları ihtiyaç sahiplerine ulaştırmaya başladı. Konya'dan Yemen'e ilk ulaşan yardım derneği olan Ribat İnsani Yardım Derneği bütün bürokratik zorlukları aşarak Yemen'deki mazlumlara ulaştı.

RİBAT Eğitim Vakfı bünyesinde faaliyet gösteren Ribat İnsani Yardım Derneği Yemen'de Konyalı hayırseverlerin desteğiyle mazlumlara yardım eli uzattı. RİBAT Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Küçüktoka, Yemen’de hayatını kaybeden 85 bin çocuğa dikkat çekerek, "85 tane balina ölseydi, bugün uluslararası insan hakları dernekleri, uluslararası çevreci diye geçinen dernekler, dünyayı ayağa kaldırmışlardı." dedi.


 RİBAT Eğitim Vakfı bünyesinde faaliyet gösteren Ribat İnsani Yardım Derneği Yemen'de Konyalı hayırseverlerin desteğiyle mazlumlara yardım eli uzattı. Ribat'ın Yemen’deki çalışmaları gıda güvenliği, barınma, sağlık, beslenme gibi alanlarda gerçekleşiyor.


 Yemen’de büyük bir insanlık ayıbının yaşandığına dikkat çeken Küçüktoka, Müslümanların yaşananlara sessiz kalarak büyük bir vebal altına girdiğine dikkat çekerek, Yemen’deki Müslümanlara yardım edilmesi çağrısında bulundu.


"YEMEN’DE 85 BİN ÇOCUK HAYATINI KAYBETTİ"


Yemen’de binlerce çocuğun hayatını kaybettiğini orada ölenlerin sadece Müslüman olduklarından dolayı dünya kamuoyunun tepki vermediğine vurgu yapan Küçüktoka, "Geçen yıl sadece Yemen'de açlık, kıtlık ve bunların getirdiği hastalıklardan dolayı binlerce çocuk hayatını kaybetmiştir. Aslında orada 85 bin çocuk değil;  bizim vicdanımız ve insanlığımız öldü. Yani biz insan olarak, Müslüman olarak buraya duyarsız kaldığımız zaman o ölümlere bence ortak olmuş oluyoruz. Özellikle şunu belirtmek istiyorum; orada ölen 85 bin çocuk değil de  85 tane balina ölseydi, bugün uluslararası insan hakları dernekleri, uluslararası çevreci diye geçinen dernekler, dünyayı ayağa kaldırmışlardı. Ancak orada ölenler Müslüman çocukları olduğu için; maalesef dünya yine ikiyüzlülüğünü göstererek bu duruma sessiz kalmayı tercih etmiştir. Bu da bizi gerçekten derinden yaraladı. Ribat olarak bu konuda bir şeyler yapmamız gerektiğine inandık. Kardeşlerimizin yüreğine bir damla da olsa su serpilmek amacıyla, yaralarına bir nebze de olsa merhem olmak amacıyla, kendi gayretlerimizle bir şeyler yapmaya çalıştık. Şu anda arkadaşlarımız orada büyük bir gayretle yardımları birebir ulaştırıyor. Bütün bağışçılarımızdan Allah razı olsun" şeklinde konuştu.


YEMEN'DE HER 10 DAKİKADA BİR ÇOCUK ÖLÜYOR


Yemen’deki durumun gerçekten içler acısı bir hale dönüştüğüne dikkat çeken Ribat İnsani Yardım Derneği Başkanı Seyit Duman İse, "Şu an Yemen'de her 10 dakikada bir çocuk ölüyor. Açlık ve kıtlığın getirdiği hastalıklar ve düzgün beslenmemeden dolayı her 10 dakikada bir çocuk ölüyor. Bu çok korkunç bir rakamdır. Sağduyulu her insan bu verileri incelediğinde vicdanın sızlamaması bence mümkün değildir. Binlerce Yemenli kardeşimiz aç susuz biçare ölümle pençeleşiyor. Biz de hayırseverlerle birlikte 5 bin gıda paketi, hastalara ve tedavi bekleyen yaralılara nakdi yardım ulaştırdık. Burada susuzluk da had safhada ve biz de tankerlerle kamplara içme suyu götürüyoruz. Şu anda bütün zorluklara rağmen emanetleri yerine ulaştırıyoruz." diye konuştu.


400 BİN ÇOCUK ÖLÜMLE KARŞI KARŞIYA


Yemen’de insani kriz ölümcül boyutlara ulaştı. 27,4 milyon nüfus sahip ülkede 21 milyon insan gıda sıkıntısı çekiyor. 10 milyon insan acil yardıma muhtaç durumda.  Çatışma, açlık, kolera ve çeşitli salgın hastalıklar nedeniyle şu ana kadar binlerce insan öldü.  Uluslararası raporlara göre Yemen’de ölen çocukların sayısı 85 bine ulaştı. İç savaşta ölenlerin sayısı ise 16 bin civarında. 3 milyon insan evini terk etmek zorunda kaldı. Sağlık sisteminin de çöktüğü ülkede 14,8 milyon insan, sağlık hizmetine ulaşmasında büyük zorluk yaşıyor. Çocuklar, çatışma ve yetersiz beslenmeye bağlı hastalıklardan dolayı hayatlarını kaybediyor. Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonunun (UNICEF) verilerine göre Yemen'de 2,2 milyon çocuk akut yetersiz beslenme sorunu yaşarken, bu çocuklardan 5 yaşın altındaki 400 bini ise acilen yardım edilmezse ölüm riskiyle karşı karşıya bulunuyor.


 Öte yandan Ribat İnsani Yardım Derneği Yemen heyetinde Konyalı hayırsever ve insani yardım gönüllülerinin yanı sıra Ribat Kayseri Şubesi'nden Recep Çamdalı, Konya Ayder Derneği'nden Abdulkadir Aras, Urfa İnfakder'den Mehmet Ali Parlak da yer alıyor.Kaynak: Haber Merkezi Google

BENZER KONULAR


Avustralya'nın Türkiye Büyükelçisi Marc Innes-Brown: "Türkiye Mülteciler Konusunda Çok Eli Açık Davrandı" dedi

Çin Yeni Yılı Ve Bahar Bayramı Başladı

Tarihten Bugüne Adım Adım Kudüs

Osmanlı Amerika’yı Selden İrlanda’yı Kıtlıktan Kurtardı

Konya ve Japon İtfaiyeleri Arasında İşbirliği Devam Ediyor

Yrd. Doç. Dr. Filiz Katman: “ABD’nin Kudüs Kararı Orta Doğu Siyasetinde Yeni Bir Dönem Açacak”

Rusya, Suriye, İran ve Türkiye

Filistin’in Umudu; Türkiye

Kızılay, İdlib’te Tüm İnsani Yardım Önlemlerini Aldı

Filistinli Esirlerin ‘Takas’ Umudu

Ziyaretçi Yorumları

  • Bu Habere Henüz Yorum Eklenmemiş.
yorum ekle
İsminiz
:
E-Mailiniz
:
Yorumunuz ()
:
Güvenlik kodu
:
54491
Güvenlik kodu giriniz
:

KÜLTÜR-SANAT

İŞ DÜNYASI

TEKNOLOJİ

EĞİTİM

DÜNYA