Beyşehir’de Geleneksel Akçabelen Çetmi Fasülye Festivali Coşkusu

Beyşehir’de  Geleneksel Akçabelen Çetmi  Fasülye Festivali Coşkusu
yazdır
paylaş
yorumlar
yorum ekle
 

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bu Konu 17-Numaralı Katagoride -
Eklenme Tarihi : 2019-09-09 - 11:38 - Bu haberi 2515 kişi okudu.


Konya’nın Beyşehir ilçesinde bu yıl 6’ıncısı düzenlenen Geleneksel Akçabelen Çetmi Fasülye Festivali renkli görüntüler oluşturdu.

     Beyşehir’e bağlı Akçabelen (Çetmi) Mahallesi’nde, Akçabelen Tarımsal Kalkınma Kooperatifi ve Akçabelen Mahalle Muhtarlığı tarafından müşterek düzenlenen festival kapsamında yörede yaşayan kadınlar arasında en güzel fasülye pişirme yarışması da düzenlenirken dereceye girenlere ödülleri verildi. Akçabelen’in şeker fasülyesi ikramının da yapıldığı şenlikte yörede yapımı tamamlanan fasülye eleme tesisinin açılışı da gerçekleştirildi.


"ÇETMİ MARKASI DÜNYADA BİLİNSİN İSTİYORUZ"


Festivalde konuşan Beyşehir Belediye Başkanımız Adil Bayındır, birlik ve beraberlik mesajları verirken, “Ben gününüz kutlu olsun diyorum. Emeğiniz yerini buldu inşallah. Bu Çetmi markası dünyada bilinsin istiyoruz. Bilinmeye de başladı. Bizim üzerimize ne düşüyorsa Belediye olarak her zaman yanınızdayız.”ifadelerini kullandı.


Başkanımız Bayındır, konuşmasının devamında, Akçabelen boğazında,çevresindeki Adaköy, Yeşildağ ve Kayabaşı yerleşimlerinin ortak alanının da olduğunu vurgulayarak, bu alanın küçük kanaletlerle sulanmak suretiyle veriminin artırılmasını talep ettiklerini de dile getirerek, “Devlet yetkililerimize bölgedeki çiftçilerimizin de beklentisi olan bu talebi inşallah hep birlikte ileteceğiz.”diye konuştu.


"FASÜLYEMİZİ DÜNYAYA PAZARLAMALIYIZ"


Beyşehir Kaymakamı Yusuf Özdemir de, düzenlenen bu tür etkinliklerin tanıtım açısından önemine dikkat çekti.


Konuşmasında, Akçabelen Şeker Fasülyesi’nin coğrafi işaret tescili aldığını da hatırlatan Kaymakam Özdemir, “Coğrafi işaretin tescillenmesinde ne gibi fayda var denildiğinde, elbette ülkemizin her tarafında değişik fasülyeler üretilmektedir. İşte bu tescil ile birlikte fasulyemizin bu coğrafyadan gelen lezzetin olduğu özel bir nitelik taşımıştır. Pazarlama noktasında da fasulyenin tanıtılmasında çok önemli katkılar sağlayacaktır. Diğer taraftan üreticilerimizin de bu tescil sayesinde elde edeceği katma değer ve gelir yükselecektir.Günümüzde yaygın olan çağdaş pazarlama tekniklerine geçmeden bu ürünleri pazarlamamız ve tanıtmamız mümkün değil. Fasülyemizi bu teknikleri kullanarak dünyaya tanıtmamız gerekiyor. Fasülyemizi tüm Türkiye marketlerine hatta dünyaya pazarlamalıyız. Bu anlamda günümüze kadar yapılan tüm çalışmaları gerçekleştiren kooperatifimiz ve muhtarlığımızı tebrik ediyorum. Festivalimizin fasulyemizin daha çok tanıtımına vesile olmasını diliyorum.”dedi.


"ÜRÜN, YÖREDE BİN 500 DEKAR ALANDA YETİŞTİRİLİYOR"


İlçe Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Kaya ise, Akçabelen Tarımsal Kalkınma Kooperatifi tarafından iki yıl önce Türk Patent Enstitüsü’nü coğrafi işaret başvurusu yapılan Akçabelen (Çetmi) Şeker Fasülyesi’nin tescilinin yapılmış olmasının memnuniyetini yaşadıklarını dile getirerek, yörede yaklaşık bin 500 dekar alanın fasülye ekim alanı olarak değerlendirildiğini hatırlattı. Bu alanda yılda 250 ila 300 ton arasında fasülye üretiminin gerçekleştirildiğini vurgulayan Kaya, “İlçemizde tek coğrafi konumu olan ürün olması nedeniyle bizlere bu durum büyük bir gurur yaşatmıştır. Akçabelen Mahallemiz de böylece 100 yıldan fazla atadan kalma tohumlarla marka değerini artırarak kalitesini ispatlamış oldu. Fasülyemiz, ülkemizde coğrafi konum alan 7. Fasulye olma gururunu bizlere yaşatmıştır. Bu sayede bölge ekonomisine büyük katkı sağlayacaktır. Beyşehir İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak tarıma desteklerimiz yaptığımız projelerle artarak devam etmektedir.”dedi.


"FASÜLYEYİ ÇOK DAHA YÜKSEK FİYATA SATMA ŞANSINIZ OLUŞTU"


Ziraat Mühendisleri Odası Konya Şubesi Başkanı Prof.Dr.Süleyman Soylu da, konuşmasında, yörede üretilen fasülyenin coğrafi işaret almasının önemli bir başarı olduğunu vurgulayarak “Özellikle Beyşehir gibi tarımın, tarım arazilerinin parçalı ve küçük olduğu bölgelerde çiftçilerimizin gelir seviyesini artırmak, katma değerli ürünlerle mümkün olmaktadır. Bugün bölgemizde bunun değişik örneklerini görüyoruz. Beyşehir ve gerek Hüyük civarında çilekle beraber bunun yanında özellikle sebze ve vb.ürünlerle ama özellikle fasülyede Akçabelen bir marka idi. Yaklaşık 30-40 yıldır bu bölgede üretilen fasulyenin damak zevkini artık bu coğrafi ürün belgesi ile beraber tüm Türkiye’ye tüm dünyaya tanıtma fırsatı elimize geçmiş durumda.Eskiden fasülyeyi 5 liraya, 10 liraya satıyorsanız, bunu belki çok daha yüksek fiyata satma şansınız olacak.”şeklinde konuştu.


Konuşmaların ardından, festivalde ilçe protokolü ile emeği geçen ve katkıda bulunan isimlere plaketleri verildi, sonrasında fasülye eleme tesisinin açılışı gerçekleştirildi.


Festivale, Beyşehir Kaymakamı Yusuf Özdemir, Derebucak Kaymakamı Coşkun Doğan, Beyşehir Belediye Başkanı Adil Bayındır, Beyşehir Cumhuriyet Başsavcısı M.Arif Turfand, Beyşehir İlçe Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Kaya, Ziraat Mühendisleri Odası Konya Şubesi Başkanı Prof.Dr.Süleyman Soylu, Beyşehir Ticaret Odası Başkanı Mustafa Akbıyık, Beyşehir Ziraat Odası Başkanı Mustafa Ağralı, Akçabelen Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Metin Ünüvar, Akçabelen Mahallesi Muhtarı İsmail Duman, MHP İlçe Başkanı Muzaffer Duymuş, İYİ Parti İlçe Başkanı Sezer Telli, belediye meclis üyeleri, daire amirleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve mahalle sakinleri katıldı. Kaynak: Haber Merkezi Google

BENZER KONULAR


Bodrum Müzik Festivali’nde Karsu İle Senfonik Bir Akşam

Bodrum Müzik Festivali Fazıl Say ve Nil Venditti Yönetimindeki Bilkent Senfoni Orkestrası’nın Görkemli Konseriyle Başladı

M. Sinan Ümit, “Çınarlı Dürüst, Mert ve Cesur Bir İnsandı”

Gevale Kalesi Tarihe Işık Tutuyor

Gizem Dolu Bir Hikaye "Son Kamelya"

Kul Remzi Kitabını İmzaladı

Abdürreşid İbrahim Efendi ve Şair Mehmet Çınarlı

Nasreddin Hoca’yı Ayağa Düşürmeyin

TYB’de Ödüllü Kısa Film ve Belgeseller Değerlendirildi

Başkan Altay Saraybosna KOMEK Sergisinin Açılışını Yaptı

Ziyaretçi Yorumları

  • Bu Habere Henüz Yorum Eklenmemiş.
yorum ekle
İsminiz
:
E-Mailiniz
:
Yorumunuz ()
:
Güvenlik kodu
:
83547
Güvenlik kodu giriniz
:

KÜLTÜR-SANAT

İŞ DÜNYASI

TEKNOLOJİ

EĞİTİM

DÜNYA