Seçim Gecesi Haber Sitelerinin Trafiği 5 Kata Kadar Artacak

Seçim Gecesi Haber Sitelerinin  Trafiği 5 Kata Kadar Artacak
yazdır
paylaş
yorumlar
yorum ekle
 

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bu Konu 12-Numaralı Katagoride -
Eklenme Tarihi : 2019-03-28 - 13:08 - Bu haberi 3564 kişi okudu.


31 Mart’ta gerçekleşecek yerel seçimlerde sonuçları takip etmek isteyen milyonlarca kullanıcı haber sitelerinin trafiğini ortalama bir güne kıyasla 5 kata kadar artıracak

Yerel seçimlerin en önemli duraklarından birisi muhakkak hızla bilgi almak isteyen milyonlarca internet kullanıcısı olacak. Ortalama bir güne kıyasla 5 kata kadar artması beklenen haber sitesi trafiği ise BT ekiplerini zorlayacak.


Yük dengeleme teknolojisi ile seçim gecesinde yaşanacak yüksek trafikte dahi erişim sürekliliğini sağlamanın mümkün olduğunu belirten Radore Veri Merkezi Genel Müdürü Sadi Abalı, “Milyonlarca kullanıcının aynı anda site içerisinde kalacağı, saniyeler içerisinde milyonlarca talep oluşturacağı 31 Mart’ta sonuçların açıklanacağı andan itibaren kesintisiz yayın yapmaya devam eden yayınlar takip edilecek. Bu da birkaç saat içerisinde milyonlarca kullanıcının aynı sunuculara bağlanması ve hizmet almaya çalışması anlamına geliyor. Yaşanabilecek gecikmeler ise kullanıcıların hemen farklı bir kaynaktan sonuçları takip etmesine sebep oluyor. Artık kullanıcılar birkaç saniyeden fazla bekleme sürelerine dahi tahammül edemediği için haber sitelerinin 31 Mart akşamına şimdiden hazırlanması gerekiyor” dedi.


CDN ve Yük Dengeleme Teknolojisi İmdada Yetişiyor


Abalı’nın verdiği bilgilere göre, yayınların BT ekiplerinin gelen talepleri karşılayarak hizmet vermeyi sürdürecek bir yapı oluşturması için birden fazla sunucu arasında geçiş yapabilen, esnek yapılar oluşturulması gerekiyor. Sitelerini paylaşımlı ortamlarda barındıran yayınların farklı bir plana geçerek sunucu ve bant genişliği kapasitelerini artırmaları gerektiğini vurgulayan Abalı, sanal özel sunucu (VPS) ya da dedike sunucuların daha iyi sonuç verdiğini belirtti.


İçerik dağıtım ağı (CDN) hizmeti de web sitelerinin çok daha hızlı ve verimli çalışmasına olanak tanıyor. Böylece sistem, herhangi bir web sitesine ait olan statik içeriklerin ziyaretçilere en yakın CDN sunucusundan yayınlanması ile web sitesinin çok daha hızlı çalışmasını ve içerik dağıtım sunucularından oluşan bir ağ sağlıyor.


Çok yüksek trafiklerle başa çıkmak için Yük Dengeleme (Load Balancing) teknolojisi de kullanılabiliyor. Bu teknoloji hem uygulama hem de veri tabanı sunucuları arasındaki yükün dengelenmesini sağlıyor. Böylece dışarıdan sunuculara doğru gelen trafiği uygulama sunucuları arasında dağıtabiliyor aynı zamanda da dahili ağdan veri tabanı sunucularına doğru giden trafiği düzenleyebiliyor. Bu da hızlı ve yedekli bir yapıya kavuşmaya imkân tanıyor.Kaynak: Haber Merkezi Google

BENZER KONULAR


Seçim Gecesi Haber Sitelerinin Trafiği 5 Kata Kadar Artacak

Şirketlerin %83’ü Mobil Tehditlerden Dolayi Risk Altinda

Fotoğraf Makinesinden Silinen Fotoğraflar Nasıl Kurtarılır?

110 Bin TL Ödüllü Kuveyt Türk Hackathon Yarışması Başlıyor

BTK ve Google’ın Bilinçli İnternet Kullanımı Projesi 16-17 Mart’ta Konya’ya Geliyor

Siber Suçlular Çıtayı Yükseltiyor

Çocukları “Momo”Dan Korumak İçin Ne Yapmalı?

Akıllı Yüz Tanıma Çözümü Kalabalık Alanların Güvenliğine Yeni Bir Boyut Getiriyor

Robotlar da İnsana İhtiyaç Duyuyor

Tüm Ezberleri Bozan Teknoloji; Concordix

Ziyaretçi Yorumları

  • Bu Habere Henüz Yorum Eklenmemiş.
yorum ekle
İsminiz
:
E-Mailiniz
:
Yorumunuz ()
:
Güvenlik kodu
:
55081
Güvenlik kodu giriniz
:

KÜLTÜR-SANAT

İŞ DÜNYASI

TEKNOLOJİ

EĞİTİM

DÜNYA